מועדון לאמנות הצילום
  www.tmunat-matzav.com
תמונת מצב
    דף הבית  |  אודות  |  פעילות המועדון  |  קישורים  |  יצירת קשר  |    
התערוכה השנתית על ילדים ונוער האירה נושאים מחיי דור העתיד שלנו והצליחה לצאת מתמונות אלבום המשפחה אל תמונות שריגשו את הצופים. בהנחייה של אלי אטיאס.

"תשמור על העולם, ילד" " היא תערוכה ייחודית המסכמת שנת יצירה, עשייה והתפתחות אישית וקבוצתית. בתערוכה שני חלקים: פרויקט אישי המוצג בסדרות ופרויקט משותף בפייסבוק בפרויקט האישי התמקד כל אחד מחברי מועדון הצילום ”'תמונת מצב" בפרויקט אישי אחד ומיוחד הקרוב לליבו המתעד ומספר על היבט זה או אחר בחיי ילדים או נוער. לכל סדרה מסר ייחודי, ויחדיו הן מנציחות רגעים מחיי הילדים והנוער, שהם עתיד החברה הישראלית. הצלמים והסדרות הם: אופיר אוטולנגי – "רצים מהלב" – תיעד עבודת התנדבות עם ילדי עולים נורית אלדן –" איתנים" – צילמה את המתנדבים התורמים בשמחה מזמנם וליבם לילדים פגועים אורי בנדהיים – "הנאות קטנות" – נגע בהנאה במאכלים אהובים פלור גוטמן – "נגיעות" – חיפשה את העדינות בנגיעות הקטנות איציק גולן- "שעות הפנאי" – בילה עם הנכד וצילם את תחביביו ג'ורג' גריאן – "משמרות החיים" – תיעד את חינוך הילדים למניעת מכת המדינה: תאונות הדרכים רחל גרינשפן –""HillRose – בחנה את הדרך בה מתקשר הנוער במדיומים השונים תוך כדי בילוי עם נכדתה אלי דותן – "עושים סדר" – נהנה מהעברת מסורת הפסח בין הדורות במודיעין רינת וידס ––" רגעים שחולפים" – בנתה זיכרונות משפחתיים של רגעים קטנים שרי זברו – "תפסתי רגע (רמת עמידר)" – תעדה את הנוער של שכבות אוכלוסיה שונות ברמת עמידר יהודה יעקובוביץ - "מקום במשפחה" – בחן את מקומו של הילד במשפחה בהתאם למקומו בצילום משותף שירלי ירדני – "רק עוד רגע ילד, לא נורא שחק, עוד קצת" – כאם חד- הורית התאימה לצילומי ילדות של בנה תמונות עכשוויות חדוה כדורי – "רסיסים של אור" – רשמה באור את שגרת חייהם של נכדיה חגית כץ- "ילדים זה שמחה" – צילמה את משפחת גלעד- רוקח הנהנית לגדל חמישה ילדים אתי לוי – "בין שמים וארץ" – שיחקה עם הנכדים על הטרמפולינה נורית לפידות – "על החלון ישבתי" – חזרה לילדותה ולספר הזכרונות הכיתתי חדוה מרוז – "כל עולמי" – צילמה את נכדיה ברגעים אינטימיים רונית פרוינד – "געגועים" – חזרה למשחקי הילדות של ילדיה הבוגרים יפה שימרוני – "דיאדה" – בילתה עם הנכד במקום המפגש לאמהות צעירות אריה שפירא – "ירושלים שהיתה שלי" – חזר לשכונת ילדותו שהשתנתה ללא הכר שפע הדימויים ברשת ושיתוף תמונות ברשתות חברתיות כמו פייסבוק ואינסטגרם שינה את האופן בו אנשים תופסים את העולם. תופעה זו עומדת בבסיס הפרויקט המשותף לחברי מועדון הצילום "תמונת מצב", הבוחנים את התופעה כפעילות שתופסת כיום חלק חשוב בחיינו כפרטים, אך יותר מכך, גם מעצבת את עולמנו החברתי והתרבותי ובכך משנה את חוקי המשחק של עולם הצילום. במהלך השנה החולפת, שוחחו צלמי מועדון "תמונת מצב" בעזרת הפייסבוק על השינוי הדרמטי של הדרך בה דור העתיד מתקשר אחד עם השני. את משחקי הרחוב והקופסא החליפו הטלפונים הניידים, הטבלטים, ושיחות פנים אל פנים הוחלפו בשורות קצרות בפייסבוק והודעות ב-WhatsApp. הפרויקט החל מתמונה אחת עליה הגיב כל אחד בתמונה משלו. בשלב השני הגיבו הצלמים לתמונות החברים שכבר הועלו. התהליך היה מורכב: היה על הצלם להסתכל על התמונות בפייסבוק, להתמקד בתמונה מסוימת, להיזכר בתמונה משלו, לחפש בארכיון ולהעלות את התמונה שבחר. כידוע, בדף הפייסבוק התמונות מוצגות אחת מתחת לשנייה. לעומת זאת, בתערוכה התמונות מוצגות כאילן יוחסין המאפשר לבחון את הקשרים בין התמונות. לפנינו נפרשת שיחה מרתקת בין אנשים הסובבת סביב התקשורת של הילדים ובעיקר סביב הנייד שהפך לחלק בלתי נפרד מעולמנו.

 
חגית כץ - ילדים זה שמחהאופיר אוטולנגי – רצים מהלבאיציק גולן- שעות פנאיאלי דותן – עושים סדר
שרי זברו - תפסתי רגע (רמת עמידר)רונית פרוינד - געגועיםיהודה יעקובוביץ - מקום במשפחהנורית אלדן – איתנים
אריה שפירא – ירושלים שהיתה שליפלור גוטמן – נגיעותאתי לוי – בין שמים וארץג'ורג' גריאן – משמרות החיים
חדוה כדורי – רסיסים של אוררחל גרינשפן – HillRoseחדוה מרוז - כל עולמירינת וידס - רגעים שחולפים
שירלי ירדני - רק עוד רגע ילד, לא נורא שחק, עוד קצתיפה שימרוני - דיאדהאורי בנדהיים - הנאות קטנותנורית לפידות - על החלון ישבתי
 .