מועדון לאמנות הצילום
  www.tmunat-matzav.com
תמונת מצב
    דף הבית  |  אודות  |  פעילות המועדון  |  קישורים  |  יצירת קשר  |    
הצילום הפך חלק מרכזי בתקשורת בין אנשים. במהלך השנה החולפת, חקרו צלמי מועדון "תמונת מצב" את הפייסבוק ואת כוחה של הרשת החברתית בהפיכת הצילום למדיום תקשורת בין-אישית.

פרויקט צילומי משותף בפייסבוק(תמונה ראשית) שיתוף תמונות ברשתות חברתיות כמו פייסבוק ואינסטגרם שינה את האופן בו יחידים מתקשרים באמצעות צילום. תופעה זו עומדת בבסיס הפרויקט המשותף לחברי מועדון הצילום "תמונת מצב", הבוחנים את התופעה כפעילות שתופסת כיום חלק חשוב בחיינו כפרטים, אך יותר מכך, גם מעצבת את עולמנו החברתי והתרבותי ובכך משנה את חוקי המשחק של עולם הצילום. הפרויקט החל מתמונה אחת עליה הגיב כל אחד בתמונה משלו. בשלב השני הגיבו הצלמים לתמונות החברים שכבר הועלו. התהליך היה מורכב: היה על הצלם להסתכל על התמונות בפייסבוק, להתמקד בתמונה מסוימת, להיזכר בתמונה משלו, לחפש בארכיון ולהעלות את התמונה שבחר. כמובן שטקסט היה חלק בלתי נפרד מהתהליך, והתמונות שהועלו באו מהארה בעקבות השילוב של תמונה וטקסט. כידוע, בדף הפייסבוק התמונות מוצגות אחת מתחת לשנייה. לעומת זאת, בתערוכה התמונות הוצגו כאילן יוחסין המאפשר לבחון את הקשרים בין התמונות. (רק חלק קטן מהפרויקט מוצג כאן). כשמסתכלים על הדימוי ניתן להבחין ששרשרת התמונות מדגימה את אפקט הפרפר: על פי תיאורית הכאוס תנועת כנפי פרפר יכולה לגרום לסופת טורנדו. כך גם השתלשלות של אסוציאציות בתמונות יכולה להוביל למקומות שונים ובלתי צפויים. ואכן, התגובות לתמונות נחלקות לשני סוגים: 1. תגובה בתמונה דומה המאשרת את נראות התמונה ומקבילה לשיחת חולין. הרבה מהתגובות שייכות לקטגוריה זו. 2. תגובה בתמונה מסוג אחר המוסיפה נדבך ויוצרת סיפור בהמשכים או משנה את כיוון החשיבה ומקבילה להוספת רעיונות או מידע. תגובות מסוג זה מתחילות ענף חדש של תגובות. פרויקט אִישִי (סדרות עם הכיתוב: שם הצלם - "שם הסדרה") פרויקט אישי הוא תוצר התמקדות של כל אחד מחברי מועדון הצילום 'תמונת מצב' בנושא אחד ומיוחד הקרוב לליבו. תהליך ההתמקדות ארוך הטווח יצר מרחב ללמידה וחקירה במספר מימדים: יכולת טכנית, ראיה צילומית, אמירה אסתטית וחברתית. עם התפתחות הפרויקט האישי של כל צלם וניתוח תמונותיו עלו תובנות מעניינות, והצלמים התמודדו עם בניית סדרת תמונות תוך שהם מכוונים אל נושא אחד, כמו גם אל שפה ויזואלית זהה. לכל סדרה מסר ייחודי, ויחדיו מעלות הסדרות קשת של סוגיות המעסיקות את החברה הישראלית ואת הצלמים כמי שצופים, מתעדים ומשמיעים אמירה נוקבת. התערוכה אישי ומשותף: כיצד אנו מחברים בין פרויקט הפייסבוק לפרויקט אִישִי(סדרות עם הכיתוב: "אהבתי" מפייסבוק) במקביל לפרויקט הפייסבוק המשותף עבד כל צלם על סדרה אישית. כדי לבדוק את הקשר בין שני הפרויקטים נבנתה לכל צלם תיקייה עם כל התמונות אותם סימן כתמונות אהובות (התיוג אהבתי או like) בפרויקט המשותף בפייסבוק. מתוך התיקייה נבחרו תמונות הקשורות לסדרה האישית, והקשר הוא ויזואלי, רעיוני או רגשי.

 
ענת גל – "נחלאות"ענת גל – "אהבתי" מפייסבוקשירלי ירדני – "לינה משותפת"שירלי ירדני – "אהבתי" מפייסבוק
אתי לוי – "חלק מהשלם "אתי לוי – "אהבתי" מפייסבוקאילן וינקלר – " שברי ילדות"אילן וינקלר – "אהבתי" מפייסבוק
יפה שימרוני – "תכול המטפחת"יפה שימרוני – "אהבתי" מפייסבוקזאב עגור – " נקודת מבט"זאב עגור – "אהבתי" מפייסבוק
אילן כוכבי – "צילום רחוב"אילן כוכבי – "אהבתי" מפייסבוקאלי דותן – "עבודת לילה"אלי דותן – "אהבתי" מפייסבוק
גורי ארד – "כיכרות בטבע"גורי ארד – "אהבתי" מפייסבוקיהודה יעקובוביץ- "תעתועים"יהודה יעקובוביץ – "אהבתי" מפייסבוק
עליזה כרמוש – "בזמן האחרון"עליזה כרמוש – "אהבתי" מפייסבוקשלמה בורר – " אוּמָן, ‎אוקראינה"שלמה בורר – "אהבתי" מפייסבוק
רחל גרינשפן – "שמחת נעורים"רחל גרינשפן – "אהבתי" מפייסבוקלילך כרמון – " אפוקליפסה"לילך כרמון – "אהבתי" מפייסבוק
ורדה עופר – "מרוּמז"ורדה עופר – "אהבתי" מפייסבוקג'ורג' גריאן – "שעת הקסם"ג'ורג' גריאן – "אהבתי" מפייסבוק
חדוה כדורי – "מרחבים"חדוה כדורי – "אהבתי" מפייסבוקרינת וידס –" anti face"רינת וידס – "אהבתי" מפייסבוק
נורית אלדן – "הדייג"נורית אלדן – "אהבתי" מפייסבוקאופיר אוטולנגי – " אף על פי כן נוע תנוע"אופיר אוטולנגי – "אהבתי" מפייסבוק
אריה שפירא – "מחוה למונה "אריה שפירא – "אהבתי" מפייסבוקבנדהיים אורי – "על הפנים"אורי בנדהיים – "אהבתי" מפייסבוק
קובי לקט – "אהבתי" מפייסבוקקובי לקט – " דיוקן אישי "
 .